Az MTA Társadalomföldrajzi Tudományos Bizottság Történeti Földrajzi Albizottsága

A folyóiratról

Folyóiratunk a Kárpát-medence történeti földrajzával vagy a történeti geográfia tudományelméleti és módszertani kérdéseivel foglalkozó tanulmányokat közöl.

A Történeti Földrajzi Közleményeket 2013-ban a Nyíregyházi Egyetem Turizmus és Földrajztudományi Intézete alapította, s 2016-tól az MTA Társadalomföldrajzi Tudományos Bizottság Történeti Földrajzi Albizottságával közös kiadásban jelenik meg.

  • Főszerkesztő: FRISNYÁK SÁNDOR
  • Szerkesztő: KÓKAI SÁNDOR
  • Tanácsadó és Lektori Testület: BELUSZKY PÁL tudományos tanácsadó (Budapest), BERÉNYI ISTVÁN ny. egyetemi tanár (Piliscsaba), DÖVÉNYI ZOLTÁN egyetemi tanár (Pécs), HAJDÚ ZOLTÁN tudományos tanácsadó (Pécs), KOCSIS KÁROLY akadémikus (Budapest) PALÁDI-KOVÁCS ATTILA akadémikus (Budapest), SÜLI-ZAKAR ISTVÁN egyetemi tanár (Debrecen), VIGA GYULA egyetemi tanár (Miskolc)
  • Szerkesztőbizottság: CSÜLLÖG GÁBOR egyetemi adjunktus (Budapest), GULYÁS LÁSZLÓ egyetemi tanár (Szeged), LENNER TIBOR főiskolai docens (Szombathely), NAGY MIKLÓS MIHÁLY c. egyetemi docens (Budapest), PAP NORBERT egyetemi docens (Pécs), SUBA JÁNOS térképtárvezető (Budapest), SZULOVSZKY JÁNOS tudományos főmunkatárs (Budapest), DEMETER GÁBOR tudományos munkatárs (Budapest)
  • Technikai szerkesztő: TÓTH ZOLTÁN (toth.zoltan@nye.hu)
  • Szerkesztőség: 4401 Nyíregyháza, Sóstói u 31/b. Telefon: 06-42/599- 400/2276

A közlésre szánt műveket a szerkesztő e-mail címére (kokai.sandor@nye.hu), Word-fájlban kérjük elküldeni. Az angol nyelvű tartalmi összefoglalóval ellátott, táblázatokkal, vonalas ábrákkal és fényképekkel is illusztrált tanulmányokat a Földrajzi Közlemények c. folyóirat formai követelmény-rendszerének megfelelően szíveskedjenek összeállítani.

Formai követelmények

A tanulmány szövege

A tanulmányt a Szerző által lényegesnek ítélt dőlt betűs szövegrészek (kiemelések), illetve a címrendszer, valamint a szakirodalmi hivatkozások kivételével formázás nélkül kérjük beküldeni. Az anyag terjedelme legfeljebb 35 ezer karakter lehet szóközökkel. A tanulmányhoz 10–15 soros összefoglalót és 3–5 kulcsszót mellékeljenek angol nyelven! A szövegben lábjegyzetet csak kivételes esetben alkalmazzanak, végjegyzetet ne használjanak! A tanulmányokban 3 fokozatú címrendszer használható (fejezetcím, elsőrendű alcím, másodrendű alcím).

Szakirodalmi hivatkozások formája:

A szerző neve (keresztnevének rövidítésével, KISKAPITÁLIS betűtípussal) és a megjelenés éve. A szövegkörnyezettől függően: TÓTH Z. (2006) vagy (TÓTH Z. 2006). Külföldi szerző publikációjára történő hivatkozáskor a név két tagja közé vessző kerül: (HARRISON, M. 2004). Többszerzős hivatkozás esetén a nevek közé nagykötőjel kerül: (HORVÁTH S.–SOLYMOS G. 2005). Ha a hivatkozott munkának három, vagy annál több szerzője van, csak az elsőnek a neve szerepeljen: (KOVÁCS B. et al. 2003). Ha adott szerzőnek egy évben több publikációjára történik hivatkozás, akkor az évszámhoz a, b stb. írandó: (TÓTH Z. 2002a). Felsorolásszerű hivatkozások esetén az egyes – időrendbe és nem ábécésorrendbe rendezett – tételeket pontosvessző választja el: (NÉMETH P. 2004; HORVÁTH V. 2006).

Irodalomjegyzék

Az értekezés végén a felhasznált munkák jegyzéke szerzők szerint ábécé-sorrendben (szerző neve KISKAPITÁLIS betűtípussal), ezen belül időrendben legyen! Az Irodalomjegyzékben a tanulmányban hivatkozott minden mű könyvészeti adatának szerepelnie kell.

A különböző jellegű kiadványok mintája:

  • Könyv: MENDÖL T. 1963: Általános településföldrajz. – Akadémiai Kiadó, Budapest. 567 p.
  • Könyvfejezet: SZÉKELY A. 1998: A periglaciális felszínformálás. – In. BORSY Z. (szerk.): Általános természetföldrajz. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest. pp. 356-421.
  • Folyóirat: BELUSZKY P. 2005: A mezővárosok és az „alföldi út”. – Földrajzi Közlemények 53. 1-2. pp. 31-46.
  • KROLOPP E. – SÜMEGI P. – KUTI L. – HERTELENDI E. – KORDOS L. 1995: Szeged-Öthalom környéki löszképződmények keletkezésének paleoökológiai rekonstrukciója. – Földtani Közlemények 125. 4. pp. 309–361.

Ábrák, fényképek, táblázatok

A tanulmányhoz tartozó ábrákat, fényképeket és táblázatokat a források pontos megjelölésével, angol és magyar nyelvű aláírásokkal, külön fájlokban kérjük mellékelni! Wordbe beszúrt illusztrációt nem fogadunk el! A szövegben feltétlenül szerepeljen rájuk utalás, hivatkozás.

Ábrák

Az ábrákat eps vagy ai, esetleg egyéb olyan vektorgrafikus formátumban kérjük, amelyet az Adobe Illustrator szoftver kezelni, importálni képes. Ebben az esetben az ábrákat jpg formátumban is mellékelje a szerző előzetes betekintésre. Vegyék figyelembe, hogy a jpg és tif formátumban beküldött ábrák nem szerkeszthetők. Az ábrákon csak a legszükségesebb felírások (földrajzi nevek, méretek, a jelmagyarázat sorszámai, betűjelzései stb.) szerepeljenek, minden egyéb információ (cím, a sorszámok, betűjelzések magyarázata stb.) az ábraaláírásba kerül. Az ábrákban szereplő felírásoknál kérjük egységesen a Times betűtípust, valamint 8-10 p-s betűnagyságot alkalmazni nyomdai méret esetén. Az ábrákon az alkalmazott koordináta-rendszerek stílusa, beosztásai, mértékegységei egységesek legyenek! Az ábrák fontjait görbékké konvertálhatja a szerző, megelőzve így az utólagos szerkesztést. A fekvő ábra szélessége 70–125 mm között változhat, az álló ábrák maximális magassága 182 mm lehet. A szerző úgy segítheti legjobban szerkesztőségünk munkáját, ha a fenti kérések figyelembevételével úgy és olyan méretben küldi be az ábrákat, ahogyan azokat nyomtatásban látni szeretné.

Fényképek

A fényképeket kérjük tif vagy jpg formátumban beküldeni! A fotókat javasoljuk a felhasználni kívánt nyomdai méretben 300 dpi-vel szkennelni. Kisebb méretű fényképet, diát nagyobb felbontással kell szkennelni.

Táblázatok

A táblázatokat Word (doc), Excel (xls), vagy eps formátumban várjuk szerzőinktől, a jpg és tif formátumot szíveskedjenek mellőzni! Keretezés és rácsozás felesleges: elválasztó vonalak csak a fejlécben, illetve az oszlopok között szükségesek.

Folyóiratszámok

Aktuális:

Archívum:

Történeti Földrajzi Közlemények 11. évfolyam 2023. 3-4. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 11. évfolyam 2023. 1-2. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 11. évfolyam 2023. különszám

Történeti Földrajzi Közlemények 10. évfolyam 2022. 3-4. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 10. évfolyam 2022. 1-2. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 9. évfolyam 2021. 4. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 9. évfolyam 1921. Különszám

Történeti Földrajzi Közlemények 9. évfolyam 2021. 3. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 9. évfolyam 2021. 1-2. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 8. évfolyam 2020. 3-4. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 8. évfolyam 3-4. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 8. évfolyam 3-4. számKözlemények

Történeti Földrajzi Közlemények 8. évfolyam 1-2. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 7. évfolyam, 2019. 3-4. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 7. évfolyam, 2019. 1-2. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 6. évfolyam, 2018. 3-4. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 6. évfolyam, 2018. 2. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 6. évfolyam, 2018. 1. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 5. évfolyam, 2017. 3-4. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 5. évfolyam, 2017. 2. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 5. évfolyam 2017. 1. szám

Történeti Földrajzi Közlemények 4. évfolyam, 2016. 3-4. szám.

Történeti Földrajzi Közlemények 4. évfolyam, 2016. 2. szám.

Történeti Földrajzi Közlemények 4. évfolyam, 2016. 1. szám.

Történeti Földrajzi Közlemények 3. évfolyam, 2015. 2. szám.

Történeti Földrajzi Közlemények 3. évfolyam, 2015. 1. szám.

Történeti Földrajzi Közlemények 2. évfolyam, 2014. 1-2. szám.

Történeti Földrajzi Közlemények 1. évfolyam, 2013. 1-2. szám.